Mierka ako dôležitý faktor pri práci s údajmi

Mierka vyjadruje stupeň priestorového zmenšenia – pomer vzdialeností na mape a v skutočnosti. Okrem priestorového zmenšenia táto mierka udáva aj stupeň presnosti zobrazených údajov. Čím je mierka väčšia (1 : 10 000, 1 : 5 000, 1: 500), tým reprezentuje aj presnejšie zobrazenie skutočnosti. Naopak, čím je mierka menšia (1 : 100 000, 1: 500 000, 1 : 1 000 000), tým sa skutočnosť viac generalizuje, teda zjednodušuje.

Voľba správnej mierky je v GIS dôležitým faktorom, od ktorého závisí samotná náročnosť práce, ale aj miera kvality spracovania údajov a ich interpretácia. Pri voľbe mierky je v GIS potrebné mať na zreteli nasledovné skutočnosti:

  • Presnosť zobrazovanej skutočnosti reálneho sveta je určená mierkou, t.j. väčšia mierka sa rovná zobrazeniu väčších detailov.
  • Mierka zobrazovanej skutočnosti reálneho sveta je už vyjadrená vo vstupných údajoch, s ktorými ďalej užívateľ pracuje.
  • Zmenou veľkosti zobrazenia údajov (zoom in/zoom out) sa nemení ich presnosť, ktorá je vyjadrená mierkou. Obraz sa len približuje, prípadne vzdiaľuje.